Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy Marciszów  

MENU PODMIOTOWE

UG Marciszów
Regulamin organizacyjny urzędu
Jednostki podległe
Mienie Gminy
Strategie, plany, programy, regulaminy
Raport o stanie Gminy
RODO

INFORMACJE O ŚRODOWISKU

Postępowanie - oczyszczalnie ścieków
Utylizacja sprzętu elektronicznego
Wyroby azbestowe - postępowanie
Solary słoneczne
Selektywna zbiórka odpadów
Do właścicieli nieruchomości
Zbiórka odpadów elektronicznych
Odbiór odpadów komunalnych
Plan gospodarki niskoemisyjnej
Opróżnianie zbiorników bezodpływowych
Obwieszczenia
Publiczny dostępny wykaz danych
Gminna Ewidencja Zabytków
Komunikaty
Orzeczenia sądowe w sprawie mienia wodociągow

NOWY SYSTEM ŚMIECIOWY

Informacje
Kontakt
Harmonogram odbioru odpadów
Deklaracja

PRAWO LOKALNE

Statut
Wnioski do pobrania
Zagospodarowanie przestrzenne
Gospodarka komunalna

GOPS

Aktualności
Świadczenia Rodzinne
Fundusz Alimentacyjny
Dodatki Mieszkaniowe
Wnioski do pobrania
Oferty pracy
RODO

RADA GMINY

Radni
Transmisje obrad
Sprawozdania z sesji
Imienne wykazy głosowań
Zapisy dźwiękowe sesji
Informacja o obradach sesji
Informacja o posiedzeniach komisji
Zarządzenia Wójta
Uchwały
Projekt aktów prawnych do konsultacji
Akty prawa miejscowego

FINANSE

Budżet
Sprawozdania
Sprawozdania kwartalne
Opinie RIO
Wyniki kontroli
Podatki i opłaty
- Informacje ogólne
- Numer rachunku bankowego
- Uchwały podatkowe
- Informacja dla rolników
- Zaświadczenia
- Wzory druków do pobrania
- Ulgi w podatkach
- Podatek od nieruchomości
- Podatek rolny
- Podatek leśny
- Podatek transportowy
- Opłata targowa
- Opłata od posiadania psów
- Wykaz umorzeń, zwolnień,udzielonej pomocy pub
- Interpertacja przepisów

OGŁOSZENIA

Przetargi
- nieruchomości, wykazy sprzedaż/dzierżawa
- rzeczy ruchome
Oferty inwestycyjne
Oferty pracy
Zamównienia do 30 000 euro
Ogłoszenia
Komunikaty
Nieodpłatna pomoc prawna
Młodociani pracownicy
Wybory

ZGK "Wodociągi Marciszowskie"

Zezwolenia na działalność
Sprawa mienia gminnego wod-kan
Taryfy
Regulaminy
Sprawy różne
Zamówienia do 30.000 euro
Formularze do pobrania
Ogłoszenia
RODO

PROJEKTY UE

Ogłoszenia
Mikroprojekty

INNE

Rejestry i ewidencje
Rejestr umów zaw. przez Gminę Marciszów
Oświadczenia majątkowe - informacje
Oświadczenia
Interesanci Gminy Marciszów
Informacje nieopublikowane
Petycje

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY

Dane teleadresowe
Dyrekcja
Pracownicy
Statut szkoły

O BIULETYNIE

Redaktorzy

Interpertacja przepisów

Marciszów, 28.09.2015r.

FN.3120.I.3.2015

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Działając na podstawie art. 14j § 1 i § 3, w związku z art.14b,14c i 14 k § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j Dz.U. z 2015r. poz.613 ze zm.) oraz art. 1 a i art.2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( t.j. Dz.U. z 2014 r.poz.849 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku ……………… z dnia 19.06.2015r. (data wpływu do tut. organu –  03.07.2015r.) w sprawie udzielenia indywidualnej interpretacji prawa podatkowego dotyczącej kwestii:

- Czy ……………………………. zobowiązane jest opłacać podatek od nieruchomości od budowli
  wchodzących w skład D………………. wybudowanej przez ………………………………… w 
  związku z realizacją projektu pn. „Likwidacja obszarów wykluczenia informacyjnego i budowa
  sieci szkieletowej”


postanawiam uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w obowiązującym stanie prawnym.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lipca 2015r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od nieruchomości. Przedmiotem interpretacji jest art.2 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U.z 2014r. poz. 849 ze zm.)

Wnioskodawca  przedstawił  następujący stan faktyczny.

…………….. zakończyło prace przy budowie projektu pn. „…………….” . Efektem jego realizacji je wybudowanie na terenie Województwa ………. szerokopasmowej sieci teleinformatycznej. Dostęp do usług szerokopasmowych z sieci zostanie uruchomiony za pośrednictwem lokalnych operatorów telekomunikacyjnych. W.…. D …. pozostanie właścicielem ……………. przez cały czas jej eksploatacji i za pośrednictwem Operatora Infrastruktury będzie dostarczać sieć telekomunikacyjną. Działalność …………….. w zakresie telekomunikacji będzie wykonywana zgodnie z ustawą z dnia 7 maja 2010r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz.U.Nr 106,poz.675 ze zm.). Ponadto ………. uzyskało wpis do rejestru jednostek samorządu terytorialnego wykonujących działalność w zakresie telekomunikacji niebędącą działalnością gospodarczą.

W związku z powyższym zadano pytanie dotyczące zaistniałego stanu faktycznego.

Czy ………… zobowiązane jest opłacać podatek od nieruchomości od budowli wchodzących w skład ………….. wybudowanych przez …………. w związku z realizacją projektu pn. „Likwidacja obszarów wykluczenia informacyjnego i budowa sieci szkieletowej”.

Tut. organ podatkowy dwukrotnie wezwał stronę do uzupełnienia wniosku. W odpowiedzi na pismo z dnia 22 lipca 2015 r. nr FN.3120.I.1.2015 nadesłano oświadczenie , że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej oraz sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego. Nadesłano również potwierdzoną za zgodność Kopię Pełnomocnictwa udzielonego Panu ………  oraz wskazano ,że przedmiotowy wniosek dotyczy zaistniałego stanu faktycznego.
W odpowiedzi na wezwanie z dnia 9 września 2015 r.nr FN.3120.I.2.2015 przedstawiono szczegółowy opis stanu faktycznego:
 
………….. zawarło umowę  partnerstwa publiczno-prywatnego z Operatorem Infrastruktury. W ramach zawartej umowy ……………….. przekazuje Operatorowi Infrastruktury:
•    w administrowanie i utrzymanie (dzierżenie w rozumieniu art.338 Kodeksu Cywilnego) budowle  (obiekty trwale związane z gruntem) wchodzące w skład infrastruktury telekomunikacyjnej,
•    w dzierżawę – pozostałe elementy infrastruktury telekomunikacyjnej nie będące budowlami (np. kable i przełącznice optotelekomunikacyjne).
Operator Infrastruktury w okresie eksploatacji DSS będzie:
•    administrował i utrzymywał infrastrukturę powierzoną w dzierżenie,
•    prowadził eksploatację infrastruktury powierzonej w dzierżawę i powstałej w wyniku rozbudowy, w tym będzie  dostarczał sieć telekomunikacyjną w rozumieniu Prawa telekomunikacyjnego, zapewniał dostęp telekomunikacyjny do infrastruktury i świadczył usługi dla Operatorów Sieci Dostępowych.
Zatem  …………….  przekazuje we władanie (dzierżawę) Operatora, jedynie elementy infrastruktury nie będące budowlami, który świadczy usługi w oparciu o eksploatację elementów sieci powierzonych w dzierżawę (tj. elementów nie będących budowlami). Umowy nie będą zawierane w imieniu …………. Budowle wchodzące  w skład DSS pozostają we władaniu ……………., które wykorzystuje je jedynie w celu zaspakajania potrzeb wspólnoty samorządowej, o którym mowa  w art.3 ustawy  o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych  z dnia 7 maja 2010r.
Zgodnie z treścią art.3 ust.4 przedmiotowej ustawy, działalność ta nie jest  działalnością gospodarczą i należy do zadań własnych o charakterze użyteczności publicznej jednostki samorządu terytorialnego.
Przekazanie infrastruktury ……………..Operatorowi, stanowi pomoc publiczną zgodnie z decyzją  Komisji Europejskiej nr SA.33386 z dnia 14 grudnia 2012r. Zgodnie z tą decyzją Operator Infrastruktury zobowiązany będzie do zwrotu części tej pomocy w ratach rocznych. Raty te odprowadzane będą przez Operatora Infrastruktury na rzecz ………….., jako czynsz dzierżawny z tytułu udostępnienia  mu infrastruktury DSS do eksploatacji. Operator Infrastruktury uprawniony jest do pobierania pożytków  z infrastruktury przekazanej w dzierżawę i nie jest uprawniony do pobierania pożytków  z  infrastruktury przekazanej w dzierżenie (administrowanie i utrzymanie).
Województwo przekazuje we władanie (dzierżawę) Operatora, jedynie elementy infrastruktury nie będące budowlami (elementy połączone w tor światłowodowy: kable światłowodowe, przełącznice, patchcordy, urządzenia aktywne i inny sprzęt nie związany z gruntem, a także wypełniony danymi system paszportyzacji). Kanalizacja teletechniczna, na którą składają się rurociągi osłonowe, studnie i zasobniki, nie jest przedmiotem dzierżawy tj. nie zostanie oddana w dzierżawę.

Na podstawie prowadzonej przez ……………… ewidencji środków trwałych można wyodrębnić wartość budowli (elementów nie oddanych w dzierżawę) od wartości pozostałej infrastruktury podlegającej dzierżawie.
………………… wykorzystuje budowle jedynie w celu zaspakajania zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej. ……………… nie będzie odpłatnie świadczyć innych usług w rozumieniu art.8 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, niż dzierżawa elementów nie będących budowlami (w szczególności urządzeń i torów optycznych)
Operator Infrastruktury nie jest upoważniony do zawierania jakichkolwiek umów z osobami trzecimi w imieniu ………... Tym samym nie może, ani na własną rękę, ani w imieniu i na rzecz …………. pobierać jakichkolwiek pożytków z infrastruktury potencjalnie podlegającej opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (przekazanej w dzierżenie (tj. administrowanie i utrzymanie).
Operator świadczy usługi w oparciu o eksploatację elementów sieci powierzonych w dzierżawę (tj. elementów nie będących budowlami) i uprawniony jest do pobierania pożytków z infrastruktury przekazanej w dzierżawę, w tym do zawierania umów z lokalnymi operatorami telekomunikacyjnymi.
Zgodnie z umową, Operator Infrastruktury w okresie eksploatacji ……. będzie administrował i utrzymywał  infrastrukturę powierzoną w dzierżenie, oraz będzie prowadził eksploatację infrastruktury powierzonej w dzierżawę.
Budowle wchodzące w skład infrastruktury …… nie zostaną przekazane w posiadanie Operatorowi Infrastruktury ani lokalnym operatorom telekomunikacyjnym. Jedynym posiadaczem budowli wchodzących w skład DSS będzie ………. Wynika to z faktu, że elementy wchodzące w skład DSS nie tworzą całości techniczno- użytkowej (art.3 ustawy Prawo Budowlane (Dz.U.z 2013r.,poz.1409) i dzielą się na dwie grupy:
•    budowle; elementy tej grupy nie są i nie będą przekazywane innym podmiotom w posiadanie, nie są wykorzystywane przez Operatora Infrastruktury do świadczenia usług,
•    pozostałe elementy ( w szczególności urządzenia teletransmisyjne, elementy składające  się na tory optyczne: okablowanie, stelaże wraz z przestrzenią kolokacyjną, przełącznice, przewody mikrorurek oraz inny  osprzęt umieszczony w budowlach, a także wypełniony danymi system paszportyzacji); elementy tej grupy przewidziano do przekazania w posiadanie Operatorowi Infrastruktury; stanowią one zbiór wystarczający do świadczenia usług telekomunikacyjnych przez Operatora Infrastruktury.
Lokalni operatorzy telekomunikacyjni będą zawierali umowy o świadczenie usług z Operatorem Infrastruktury. Umowy te będą dotyczyły świadczenia usług telekomunikacyjnych, zaś ich zawarcie może wiązać się jedynie z eksploatacją lub przekazaniem w posiadanie (operatorowi lokalnemu przez Operatora  Infrastruktury) co najwyżej elementów wydzierżawionych Operatorowi Infrastruktury.

Stanowisko podatnika

W ocenie Wnioskodawcy opodatkowanie budowli podatkiem od nieruchomości nastąpi jedynie wówczas, gdy budowla będzie związana z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie w posiadaniu przedsiębiorcy. Odnosząc do definicji działalności gospodarczej ……….. w ramach swoich działań nie będzie prowadzić działalności gospodarczej. Działania ……… mieszczą się w zakresie realizacji jego zadań własnych. ……… jako właściciel sieci i jednostka samorządu terytorialnego zarejestrowana w prowadzonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej rejestrze JST wykonujących działalność w zakresie telekomunikacji niebędącą działalnością gospodarczą, nie jest równocześnie przedsiębiorcą. Nie ma zatem podstaw do obciążania W..D… podatkiem od nieruchomości za budowle wchodzące w skład Dolnośląskiej Sieci Szerokopasmowej.

Stanowisko organu podatkowego

Stosownie do art. 2 ust.1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
1)    grunty;
2)    budynki lub ich części;
3)    budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Budowla to obiekt w rozumieniu prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.
Działalność gospodarcza jest to natomiast działalność, o której mowa w przepisach Prawa działalności gospodarczej z zastrzeżeniem ust.2. Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. (Dz.U. z 2013r. poz. 672 ze zm.) działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Z dniem 17 lipca 2010r. weszła w życie ustawa z dnia 7 maja 2010r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnej. W art.65 tej ustawy zmieniono brzmienie art.3 pkt 3  prawa budowlanego oraz dodano w art.3 nowy pkt 3a. Zmiana definicji budowli polega na tym, że do przykładowego katalogu wskazanego w tym przepisie dodano nową kategorię „obiekty liniowe”. Nowy art.3 pkt 3a prawa budowlanego definiuje obiekt liniowy jako obiekt budowlany, którego charakterystycznymi parametrami jest długość, w szczególności droga wraz z zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable w niej zainstalowane nie stanowią obiektu budowlanego. Ze wskazanej definicji budowli wynika więc, że świetle prawa budowlanego nie jest budowlą, a zatem i obiektem budowlanym, kabel umieszczony w kanalizacji kablowej. Nie jest to także urządzenie budowlane. Na gruncie powyższych definicji należy stwierdzić, że rurociągi techniczne Dolnośląskiej Sieci Szerokopasmowej jako obiekt liniowy, zalicza się do budowli.
Należy podnieść, że w przypadku budowli podlegają one opodatkowaniu jedynie wtedy, gdy są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 1 a ust.1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a więc są posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Tymczasem art.5 ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnej stanowi, że działalność, o której mowa w art.3 ust.1 niebędąca działalnością gospodarczą wykonywana jest zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 lipca 2004r. –
Prawo telekomunikacyjne, z tym że prowadzenie tej działalności przez jednostkę samorządu terytorialnego także w formie niewyodrębnionej w ramach jej osobowości prawnej, jak również w formie porozumienia, związku lub stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,  fundacji, której fundatorem jest jednostka samorządu terytorialnego, porozumienia komunalnego, spółki kapitałowej lub spółdzielni z udziałem jednostki samorządu terytorialnego wymaga uzyskania  wpisu do rejestru jednostek samorządu terytorialnego wykonujących działalność w zakresie telekomunikacji.

Z tego można wywieść, że w przypadkach gdy jednostka samorządu terytorialnego wykonuje przewidziane wskazaną ustawą zadania to w tym zakresie mamy do czynienia z działalnością użyteczności publicznej, która nie jest traktowana jako działalność gospodarcza. W związku z tym budowle związane z prowadzeniem wskazanej w ustawie działalności, o ile są w posiadaniu jednostki samorządu terytorialnego, o ile mogą być traktowane jako niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz  elementy wchodzące w skład DSS nie tworzą całości techniczno- użytkowej  a zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Pogląd taki wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w Lublinie nr II FSK 1498/12 z dnia 27.05.2014 r., wyrok NSA z dnia 3 kwietnia 2007r.,II FSK 777/06 i II FSK 514/06., wyrok NSA z dnia 25.01.2008 r.,I SA/Lu 703/07.
Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Pouczenie:

Zastosowanie się do interpretacji indywidualnej przed jej zmianą lub przed doręczeniem organowi podatkowemu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną nie może szkodzić wnioskodawcy, jak również w przypadku nieuwzględnienia jej                w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi  się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, za pośrednictwem Wójta Gminy Marciszów , po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012r., poz.270 z późn. zm.).
Skargę  sporządza się w dwóch egzemplarzach, w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie  do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, terminie 60 dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww ustawy).
Skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a ponadto zawierać:
-    wskazanie zaskarżonego postanowienia,
-    oznaczenie organu, którego działania skarga dotyczy,
-   określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego.


Otrzymują:
1.    Adresat
2.    A/a


Marciszów, 17.10.2008 r.


FN.3110-I-1/08


……………………….
.………………………

 

Indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego


Wójt Gminy Marciszów działając na  podstawie art. 14 j § 1 i § 3, w zw. Z art.14 b ,art.14c i art.14 k § 1  ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst  z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z póź. zmianami),art. 2 pkt 1, art.3 pkt 1 ust.2 i 4 a i b ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( tekst jednolity :Dz.U. z 2006 r. Nr 121,poz.844 z póź. zmianami)
- po rozpatrzeniu wniosku ………………………. w sprawie wydania interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej zapytania
która ze stron umowy PN….. zawartej w dniu 9 lipca 2002 r. o bezpłatne używanie majątku położonego na terenie Gminy Marciszów jest podatnikiem i płatnikiem podatku od nieruchomości ?
postanawiam
Udzielić następującej interpretacji :
1. uznaję w części prawidłową interpretację w sprawie opodatkowania budowli będącej własnością gminy a wydzierżawione ………………………………………………. na podstawie uchwały Nr …………. Rady Gminy Marciszów z dnia …………. 2000 roku.
2. nie uznaję prawidłowej interpretacji w części dotyczącej opodatkowania budowli, budynków i gruntów będących własnością gminy Marciszów a nie oddane w najem, dzierżawę , zarząd itp. ……………………………………………………………..
    

Uzasadnienie :

Ocena stanowiska wnioskodawcy :
Przedsiębiorstwo …………. wystąpiło z wnioskiem z dnia 22 lipca 2008 r. a otrzymanego w dniu 28 lipca 2008 r. zwróciło się do Wójta Gminy Marciszów o wydanie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej zapytania : która ze stron umowy PN….. zawartej w dniu 9 lipca 2002 r. o bezpłatne używanie majątku położonego na terenie Gminy Marciszów jest podatnikiem i płatnikiem podatku od nieruchomości ?
Przedstawiono swój stan faktyczny :
Spółka prowadzi księgi rachunkowe i sporządza sprawozdania finansowe, o których mowa w art. 45 ustawy z dnia 29 września o rachunkowości 1994 r. Księgi spełniają wymogi określone ustawą o rachunkowości , co potwierdzają rokrocznie badania sprawozdań finansowych przeprowadzane przez biegłych rewidentów.

Stosownie do treści art.3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne ,osoby prawne, jednostki organizacyjne , w tym spółki nieposiadające  osobowości prawnej, będące właścicielami ,posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych oraz użytkownikami wieczystymi gruntów.

Na podstawie Uchwały Zgromadzenia …….. dnia 8 lipca 2002 r. w sprawie określenia zasad gospodarowania majątkiem ………… , nie wniesiono w formie aportu do utworzonej Spółki pn. ………………… w dniu 9 lipca 2002 r. została zawarta umowa PN….. pomiędzy ……. a ………. .. w sprawie przekazania …… Sp. z o.o w bezpłatne używanie w celu eksploatacji mienia Związku na terenie Gminy Marciszów.
……. Spółka z o.o od dnia zawarcia umowy ponosi koszty eksploatacji majątku położonego na terenie Gminy Marciszów , a także obciążenia finansowe w postaci podatku od nieruchomości. Corocznie w terminie do 15 stycznia składana jest deklaracja na podatek od nieruchomości, podatek uiszczany jest w ustawowych terminach.
     
Z przepisów art.3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych jednoznacznie wynika obciążenie podatkiem od nieruchomości właścicieli lub samoistnych posiadaczy nieruchomości albo obiektów budowlanych.
Użyczenie jest uregulowane w art.710-719 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r –Kodeks cywilny. Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Umowa PN…. z dnia 9 lipca 2002 r. będąca umową cywilnoprawną, reguluje wzajemne prawa i obowiązki pomiędzy stronami, nie może ona natomiast wywierać skutków na gruncie przepisów prawa publicznego, do których należą przepisy podatkowe.
W świetle przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych i ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny wnioskodawca uważa że na …… Przedsiębiorstwie …….. Spółce z o.o nie ciąży obowiązek składania i zapłaty podatku od nieruchomości, taki obowiązek ciąży na właścicielu lub samoistnym posiadaczu . Umowa o bezpłatne używanie zawarta została z ….., a nie z Gminą Marciszów. Wskazano również że wyrok NSA w Gdańsku z dnia 29 maja 2008 r. potwierdza stanowisko w ich sprawie i wskazuje że w przypadku gdy :umowa dzierżawy lub najmu nieruchomości należącej do Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego nie zostaje zawarta z właścicielem , a na przykład z zarządcą lub najemcą, podatnikiem podatku od nieruchomości pozostaje nadal zarządcą lub najemcą, pod warunkiem że ich tytuł prawny do posiadania pochodzi bezpośrednio od właściciela nieruchomości.

Na wstępie interpretacji wskazano, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.


Ocena prawna stanowiska pytającego :

Jak stanowi art. 14 a  ustawy Ordynacja podatkowa  Minister właściwy do spraw finansów publicznych dąży do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, dokonując w szczególności jego interpretacji ,przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Zgodnie z art.3 ust.1 pkt 4 a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r.o podatkach i opłatach lokalnych ( tekst jednolity : Dz.U z 2006 roku Nr 121,poz.844 z póź.zmianami)obowiązek podatkowy ciąży m.in. na osobach fizycznych, osobach prawnych, które są posiadaczami nieruchomości albo obiektów budowlanych stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem lub innego tytułu prawnego. W myśl art.336 kodeksu cywilnego posiadaczem rzeczy jest m.in. ten, kto nią faktycznie włada jako użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca (posiadacz zależny). Posiadanie to powstaje na ogół w wyniku wydania rzeczy na podstawie umowy o czasowe z niej korzystanie. Typowym posiadaczem zależnym jest jego dzierżawca. gruntu , budynków lub budowli jest podatnikiem podatku od nieruchomości. Uznaje zatem, że zgodnie z Uchwałą Nr ……………. Rady Gminy w Marciszowie z dnia 23 lutego 2000 r. w sprawie oddania w nieodpłatne użyczenie budowli …… w miejscowości Sędzisław podatnikiem i płatnikiem podatku od nieruchomości za wymienione budowle o wartości 331.496,10 zł jest ……… Związek ………………………………………………….. Wartość budowli ustalono na podstawie  załącznika  nr 1 do w/w Uchwały oraz protokołu PT przekazania środka trwałego z dnia 31 grudnia 1999 roku. Wobec powyższego obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży na ………….   zgodnie z art.3 ust 1 pkt.4 a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz.U.Nr 121,poz.844 z póź. zmianami).
Działając zgodnie z art. 14 c § 2 cytowanej na wstępie ustawy Ordynacja podatkowa Wójt Gminy Marciszów przedstawia własne stanowisko  w sprawie w części dotyczącej negatywnej oceny wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym:
W odniesieniu do pozostałego majątku gminy tj. gruntów, budynków i budowli , które nie są obecnie wydzierżawione ani też nie oddane w najem ……. lub ………….. a które to użytkuje bezumownie ………… Przedsiębiorstwo …………………… …….  uznaje, że  obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości w tym przypadku ciąży na posiadaczu, który bezumownie użytkuje grunty gminne. Fakt ten zgodny jest z art. 3 ust.1 pkt 4 b w/w ustawy o podatkach i opłatach lokalnych gdzie posiadaczami nieruchomości lub  ich części albo obiektów budowlanych lub ich części , stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie jest bez tytułu prawnego.     


W tym przypadku obowiązek podatkowy nałożony jest na podmioty, które posiadają bez tytułu prawnego nieruchomości lub ich części albo obiekty budowlane lub ich części ,stanowi własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego . Każdy kto objął  w posiadanie nieruchomości , jej część lub obiekt budowlany niezłączony trwale z gruntem i nie dokonał tego na podstawie umowy, jest podatnikiem. Przez  pojęcie tytuł prawny, o którym mowa w ust.1 pkt 4 komentowanego artykułu należy rozumieć nie tylko typową umowę dzierżawy lub najmu ale również zarząd , użytkowanie wieczyste , użytkowanie (art.252 kodeksu cywilnego) oraz inne szczególne formy prawne gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa i jednostki samorządu terytorialnego .
Podjęta uchwała Nr ……….. Rady Gminy Marciszów z dnia  …….. 2002 r. w sprawie ustanowienia wieczystego użytkowania nieruchomości stanowiących własność gminy na rzecz …… …….. została uchylona Uchwałą Nr …. Rady Gminy Marciszów z dnia ……… roku. Ponadto Gmina Marciszów wystąpiła z ……… z dniem 1 stycznia 2006 roku ( Uchwała Nr …………..Gmina Marciszów nie posiada żadnych innych dokumentów (umów, uchwał ) na jakiekolwiek użytkowanie nieruchomości ze …….. ani też z ………….. . Załączona umowa Nr PN……….. przekazania ……………….. Spółce z o.o w bezpłatne używanie celem eksploatacji mienia Związku na terenie Gminy Marciszów nie ma zastosowania przy opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Umowa ta nie wywiera skutku prawnego względem Gminy.
Odnosząc się do Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 29 maja 2008 r. potwierdzamy  nasze i Państwa stanowisko i wskazuje, że  w przypadku gdy umowa dzierżawy lub najmu nieruchomości należącej do Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego  nie zostanie zawarta z właścicielem , a na przykład z zarządcą lub najemcą, podatnikiem podatku od nieruchomości pozostaje nadal zarządca lub najemca, pod warunkiem że ich tytuł prawny do posiadania pochodzi bezpośrednio od właściciela  nieruchomości.
Gmina w chwili obecnej nie posiada żadnych umów zawartych z …………... Wobec powyższego Przedsiębiorstwo nie występuje jako poddzierżawca lecz jako posiadacz gruntów jednostki samorządu terytorialnego tj. gminy Marciszów ,które  użytkuje bezumownie. Znajduje to potwierdzenie w art. 3 ust 1 pkt 4b ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
W świetle przywołanych wyżej poglądów doktryny prawa podatkowego , orzecznictwa oraz posiadanych dokumentów należy przyjąć iż na  nieruchomościach
( obiektach  i urządzeniach ), które oddano w nieodpłatne użyczenie uchwałą Nr ….. Rady Gminy Marciszów z dnia 23 lutego 2000 r. obowiązek w podatku od nieruchomości ciąży na ……………………………………………………………. .
Za nieruchomości  ( grunty, budynki  i budowle), które są użytkowane bezumownie podatki winno opłacać  …………. Przedsiębiorstwo to od roku 2002  składa deklarację na podatek od nieruchomości  oraz uiszcza podatki w tym zakresie.


Pouczenia :
------------
Zastosowanie się do interpretacji indywidualnej przed jej zmianą lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną nie może szkodzić wnioskodawcy, jak również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.
Niniejsza interpretacja , po usunięciu danych identyfikujących wnioskodawcę oraz inne podmioty wskazane w treści interpretacji, zostanie niezwłocznie zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej.
Na niniejszą interpretację wnioskodawcy przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu przy ul. Sw. Mikołaja 78/79
w terminie 30 dni po upływie terminu określonego w sposób poniżej, za pośrednictwem Wójta Gminy Marciszów.
Skargę o której mowa wyżej , można wnieść po:
1.uprzednim wezwaniu na piśmie Wójta Gminy Marciszów – w terminie czternastu dni od dnia, w którym wnioskodawca dowiedział się lub mógł dowiedzieć się o wydaniu niniejszej interpretacji- do usunięcia naruszenia prawa.
2. Po uzyskaniu ponownej odpowiedzi w tej sprawie Wójta Gminy Marciszów :ponowna odpowiedź Wójta Gminy Marciszów zostanie udzielona nie później , niż w terminie do 1 miesiąca.


Otrzymują :
1. Adresat
2. A/a




redaguje: [Informatyk]

ostatnia zmiana:

przejdź do :