Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy Marciszów  

MENU PODMIOTOWE

UG Marciszów
Regulamin organizacyjny urzędu
Jednostki podległe
Mienie Gminy
Strategie, plany, programy, regulaminy
Raport o stanie Gminy
RODO

INFORMACJE O ŚRODOWISKU

Postępowanie - oczyszczalnie ścieków
Utylizacja sprzętu elektronicznego
Wyroby azbestowe - postępowanie
Solary słoneczne
Selektywna zbiórka odpadów
Do właścicieli nieruchomości
Zbiórka odpadów elektronicznych
Odbiór odpadów komunalnych
Plan gospodarki niskoemisyjnej
Opróżnianie zbiorników bezodpływowych
Obwieszczenia
Publiczny dostępny wykaz danych
Gminna Ewidencja Zabytków
Komunikaty
Orzeczenia sądowe w sprawie mienia wodociągow

NOWY SYSTEM ŚMIECIOWY

Informacje
Kontakt
Harmonogram odbioru odpadów
Deklaracja

PRAWO LOKALNE

Statut
Wnioski do pobrania
Zagospodarowanie przestrzenne
Gospodarka komunalna

GOPS

Aktualności
Świadczenia Rodzinne
Fundusz Alimentacyjny
Dodatki Mieszkaniowe
Wnioski do pobrania
Oferty pracy
RODO

RADA GMINY

Radni
Transmisje obrad
Sprawozdania z sesji
Imienne wykazy głosowań
Zapisy dźwiękowe sesji
Informacja o obradach sesji
Informacja o posiedzeniach komisji
Zarządzenia Wójta
Uchwały
Projekt aktów prawnych do konsultacji
Akty prawa miejscowego

FINANSE

Budżet
Sprawozdania
Sprawozdania kwartalne
Opinie RIO
Wyniki kontroli
Podatki i opłaty

OGŁOSZENIA

Przetargi
- nieruchomości, wykazy sprzedaż/dzierżawa
- rzeczy ruchome
Oferty inwestycyjne
Oferty pracy
Zamównienia do 30 000 euro
Ogłoszenia
Komunikaty
Nieodpłatna pomoc prawna
Młodociani pracownicy
Wybory

ZGK "Wodociągi Marciszowskie"

Zezwolenia na działalność
Sprawa mienia gminnego wod-kan
Taryfy
Regulaminy
Sprawy różne
Zamówienia do 30.000 euro
Formularze do pobrania
Ogłoszenia
RODO

PROJEKTY UE

Ogłoszenia
Mikroprojekty

INNE

Rejestry i ewidencje
Rejestr umów zaw. przez Gminę Marciszów
Oświadczenia majątkowe - informacje
Oświadczenia
Interesanci Gminy Marciszów
Informacje nieopublikowane
Petycje

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY

Dane teleadresowe
Dyrekcja
Pracownicy
Statut szkoły

O BIULETYNIE

Redaktorzy

Zarządzenie nr ZARZĄDZENIE Nr 39/09

Z dnia:2009-06-16


ZARZADZENIE Nr 39/09

Wójta Gminy Marciszów

Z dnia 16 czerwca 2009r

 

 

 

w sprawie: ustalenia Regulaminu Wynagradzania pracowników w Urzędzie Gminy Marciszów.

 

 

Na podstawie art. 39 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych (DZ.U. Nr 223, poz. 1548

 

 

z a r z ą d z a m   co następuje:

 

§ 1

 

Ustala się w załączniku do niniejszego zarządzenia Regulamin Wynagradzania pracowników Urzędu Gminy Marciszów.

 

§ 2

 

Regulamin wynagradzania wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia podania go do wiadomości pracownikom.

 

§ 3

 

Nadzór nad przestrzeganiem Regulaminu wynagradzania sprawuje Sekretarz Gminy.

 

§ 4

 

Z chwilą wejścia w życie regulaminu wynagradzania stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia traci moc obowiązującą Regulamin wynagradzania pracowników Urzędu Gminy Marciszów z dnia 19 listopada 2005 roku.

 

§ 5

 

Zrządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od dnia 01 lipca 2009 roku.

 

 

 

 

 

REGULAMIN WYNAGRADZANIA

Na podstawie art. 39 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych ustalam Regulamin Wynagradzania Pracowników Urzędu Gminy w Marciszowie

 

PRZEPIS OGÓLNY – ZAKRES NORMOWANIA

§ 1

Niniejszy regulamin wynagradzania, zwany dalej ,, regulaminem”, ustala:

1.                 wymagania kwalifikacyjne pracowników samorządowych      zatrudnionych w Urzędzie Gminy na podstawie umowy o pracę

2.                 szczegółowe warunki wynagradzania, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę,

3.                 szczegółowe warunki i sposób przyznawania dodatku funkcyjnego pracownikom samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

4.                 szczegółowe warunki i sposób przyznawania dodatku specjalnego pracownikom samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

5.                 okresy uprawniające do wliczenia do stażu, od którego zależy prawo do nabycia i wymiar dodatku stażowego,

6.                 szczegółowe warunki przyznawania oraz warunki i sposób wypłacania premii pracownikom samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

7.                 szczegółowe warunki przyznawania oraz warunki i sposób wypłacania nagród innych niż jubileuszowa pracownikom samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę ,

8.                 szczegółowe warunki i sposób obliczania wynagrodzenia i dodatków za pracę poza rozkładem czasu pracy przyjętym dla danego pracownika.

 

§ 2

Ilekroć w regulaminie jest mowa o:

1)     pracodawcy – oznacza to Urząd Gminy Marciszów,

2)     kierowniku Urzędu – oznacza to Wójta Gminy Marciszów,

3)     pracowniku – oznacza to osobę zatrudnioną w Urzędzie Gminy Marciszów na podstawie umowy o pracę , bez względu na rodzaj umowy o pracę i wymiar czasu pracy.

 

WYMAGANIA KWALIFIKACYJNE

 

§ 3

 

1.                 Szczegółowe wymagania kwalifikacyjne ( wykształcenie oraz umiejętności zawodowe, staż pracy w latach) dotyczące pracowników samorządowych , zatrudnianych w urzędzie na podstawie umowy o pracę określa wykaz stanowisk ( kierowniczych urzędniczych, urzędniczych, doradców i asystentów, pomocniczych i obsługi) stanowiący załącznik nr 1 do regulaminu.

 

2.                 Dopuszcza się zatrudnianie na stanowisku, o którym mowa w ust. 1, osoby nie spełniającej wymagań kwalifikacyjnych na to stanowisko, określonych niniejszym Regulaminem, pod warunkiem spełniania co najmniej minimalnych wymagań kwalifikacyjnych określonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009r  w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (DZ.U. Nr 50, poz. 398).

 

 

3.                 Osoba zatrudniona zgodnie z ust. 2 otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w najniższej kategorii zaszeregowania przewidzianej dla danego stanowiska do czasu uzyskania wymagań kwalifikacyjnych oczekiwanych przez Urząd, a określonych w załączniku nr 1 do regulaminu.

 

4.                Zatrudnianie na poszczególne stanowiska osób nie spełniających minimalnych wymagań kwalifikacyjnych może nastąpić tylko w wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych przypadkach, w szczególności jeśli w procesie otwartego i konkurencyjnego naboru nie zgłosił się żaden zainteresowany, albo zgłaszający się zainteresowany nie dawał rękojmi należytego wykonywania obowiązków.

 

WYNAGRODZENIE ZASADNICZE

§ 4

1.                 Minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 roku w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (DZ.U. Nr 50, poz. 398) III Tabela, oraz przedmiotowy Regulamin wynagradzania w załączniku nr 1. W razie niezgodności rozstrzyga brzmienie III Tabeli.

2.                 Maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę określa załącznik nr 2 do regulaminu

3.                 Wynagrodzenie zasadnicze ustalane jest każdorazowo w umowie o pracę poprzez wskazanie kategorii zaszeregowania i oznaczenie kwoty należnej pracownikowi.

4.                 Zmiana kwot właściwych dla poszczególnych kategorii zaszeregowania nie wymaga zmiany umowy o pracę.

5.                 Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy skutkuje wypłatą wynagrodzenia zasadniczego w wysokości odpowiedniej do ustalonego w umowie wymiaru czasu pracy,

 

DODATEK FUNKCYJNY

§ 5

1.                 Dodatek funkcyjny jest fakultatywnym składnikiem wynagrodzenia za pracę jest przyznawany  na stanowiskach wymienionych w ust. 2.

2.                 Ustala się następujące stanowiska, na których dodatek funkcyjny  jest przyznawany:

         - sekretarz gminy

         - kierownik referatu

         - główny specjalista

         - kierownik USC

         - zastępca kierownika USC

3.                 Dodatek funkcyjny dla pracowników zatrudnionych na podstawie wyboru określa załącznik nr 2 do rozporządzenia Rady Ministrów.

4.                 Dodatek funkcyjny przyznaje i jego wartość kwotową ustala w odniesieniu do pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę Wójt Gminy.

 

 

 

 

DODATEK SPECJALNY

§ 6

1.     Dodatek specjalny, o którym mowa w art. 35 ust. 3  może zostać przyznany pracownikom samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań..

2.     Podstawę przyznania dodatku, o którym mowa stanowi decyzja Wójta Gminy, w której należy określić maksymalny czas, do którego dodatek się przyznaje.

3.     Dodatek przyznaje się na czas określony nie dłuższy niż istnienie okoliczności, o których mowa w ust. 3, w kwocie wynoszącej co najmniej 20 % i nie więcej niż 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego osoby, której dodatek przyznano

 

DODATEK STAŻOWY

 

§ 7

1. Dodatek za wieloletnią pracę przysługuje po 5 latach pracy w wysokości wynoszącej 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

2. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Do okresu tego wlicza się również okres 3 lat udokumentowanego wykonywania działalności gospodarczej w przypadku pracowników zatrudnionych z uwzględnieniem przesłanki określonej w art. 6 ust. 4 pkt. 1 ustawy o pracownikach samorządowych albo pełny okres udokumentowanego wykonywania działalności gospodarczej jako przedsiębiorca w rozumieniu odrębnych przepisów

3. Okres, o którym mowa w ust. 2 jest uwzględniany przy nabywaniu prawa do nagrody jubileuszowej i odprawy emerytalnej i rentowej .

4. Dodatek za wieloletnią pracę jest wypłacany pracownikowi samorządowemu w terminie wypłaty wynagrodzenia:

1) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca;

2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.

5. Dodatek za wieloletnią pracę przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

6. Jeżeli praca w jednostce stanowi dodatkowe zatrudnienie, do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego.

7. Pracownikowi, który wykonuje pracę w jednostce, w ramach urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę w celu wykonywania tej pracy, do okresu dodatkowego zatrudnienia podlegają zaliczeniu zakończone okresy zatrudnienia podstawowego oraz okres zatrudnienia u pracodawcy, który udzielił urlopu - do dnia rozpoczęcia tego urlopu.

 

PREMIOWANIE PRACOWNIKOW ZATRUDNIONYCH NA STANOWISKACH POMOCNICZYCH I OBSŁUGI

§ 8

1.                 Zasady premiowania motywacyjnego określone  niniejszym  regulaminem stosuje się do pracowników zatrudnionych w Urzędzie Gminy Marciszów na stanowiskach:

- konserwatora,

- rzemieślnika wykwalifikowanego,

- palacza co,

- robotnika gospodarczego,

- sprzątaczki

2.                 Zasady przyznawania i wypłacania premii określa Regulamin premiowania  stanowiący załącznik  nr 4.

 

 

 

 

 

NAGRODY

 

§ 9

 

1.                 W ramach posiadanych środków na wynagrodzenia może być utworzony na dany rok kalendarzowy, fundusz nagród, z przeznaczeniem na nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.

2.                 Decyzję o przyznaniu nagrody podejmuje Wójt Gminy po rozpatrzeniu umotywowanego  wniosku kierownika komórki organizacyjnej , w której zatrudniony jest pracownik.

3.                 Nagrody uznaniowe mogą być wypłacane w miarę posiadanych na ten cel środków finansowych, w terminach następujących świąt i okoliczności:

1)     Dzień Pracownika Samorządowego ( 27 maja) – nagroda z tego tytułu obejmuje okres pracy od listopada poprzedniego roku do kwietnia danego roku,

2)     za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej,

3)     za wykonanie dodatkowych zadań poza zakresem obowiązków pracownika,

4)     za wykonanie doraźnych i pilnych zadań,

4. Nagroda może być przyznana pracownikowi za czas faktycznie przepracowany po spełnieniu następujących warunków:

         1) pracownik sumiennie wykonuje obowiązki pracownicze,

         2) przestrzega dyscypliny pracy,

         3) jest dyspozycyjny

         4) pracuje w Urzędzie przez okres co najmniej 1 roku

5. Pracownik, na którego nałożono karę porządkową okresie ostatnich 6 miesięcy poprzedzających okres ustalania prawa do nagrody uznaniowej traci prawo do tej nagrody.

6. Pracownik traci prawo do nagrody uznaniowej w okresie pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego.

 

 

 

DODATEK ZA PRACĘ  W PORZE  NOCNEJ

 

§ 10

 

Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 % stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego, nie niższy jednak od dodatku ustalonego na podstawie art. 1518 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

 

 

 

 

 

 

 

DODATEK ZA OPIEKĘ W SŁUŻBIE  PRZYGOTOWAWCZEJ

 

§ 11

 

1.     Pracownikowi będącemu kierownikiem komórki organizacyjnej przysługuje dodatek za opiekę nad każdym pracownikiem w służbie przygotowawczej w kwocie 300 zł, nie więcej jednak łącznie niż 600 zł, pod warunkiem, że nie ustanowiono pracownikowi opiekuna w służbie przygotowawczej.

2.     Opiekunowi w służbie przygotowawczej przysługuje dodatek za opiekę nad pracownikiem w służbie przygotowawczej w kwocie 200 zł, nie więcej jednak łącznie niż 400 zł.

 

 

 

WYNAGRODZENIE  ZA PRACĘ  W  GODZINACH  NADLICZBOWYCH I PONAD WYMIAR

§ 12

1. W przypadku wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych , w razie wyboru przez pracownika wypłaty wynagrodzenia w trybie art. 42 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych wypłaca się w sposób następujący:

1) za każdą godzinę pracy przysługuje 100% stawki godzinowej normalnego   wynagrodzenia,

2) za każdą godzinę pracy przysługuje dodatek w wysokości:

a) 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w noc, w niedziele i święta nie będące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

b) 50% wynagrodzenia  - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt. a.

2. Dodatek w wysokości 100% przysługuje za każdą godzinę pracy ponad wymiar czasu pracy ustalony dla pracownika na okres rozliczeniowy zgodnie z art. 130 Kodeksu pracy, chyba że przekroczenie ustalonego wymiaru czasu pracy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje już prawo do dodatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 albo w wyniku pracy w święto lub niedzielę, za którą pracownikowi nie udzielono dnia wolnego.

 

 

3. Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania składników wynagrodzenie, określonych w ust. 1 i 2 obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania, z tym że do podstawy obliczenia składnika, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i ust. 2 nie wlicza się dodatku funkcyjnego.

 

WYNAGRODZENIE ZA CZAS NIEWYKONYWANIA PRACY

§ 13

1. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy , a także za czas niezawinionego przez niego postoju.

2. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 przysługuje w wysokości wynikającej z osobistego zaszeregowania pracownika.

3. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

 

ROZLICZENIE  PODRÓŻY SŁUŻBOWYCH

§ 14

Do należności pracowników z tytułu podróży  służbowych stosuje się:

- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2002 roku w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w  państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DZ.U. Nr 236, poz. 1990),

- rozporządzenia  Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2002 roku w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej  z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (DZ.U. Nr 236, poz. 1991).

 

 

 

 

SPOSÓB  I  TERMINY  WYPŁATY  WYNAGRODZEŃ I  POZOSTAŁYCH NALEŻNOŚCI   PRACOWNICZYCH

 

§ 15

1. Wynagrodzenie za pracę wypłaca się z dołu do 30 dnia każdego miesiąca (w lutym do ostatniego dnia).

2. Wypłata wynagrodzenia za dni niezdolności do pracy lub zasiłków chorobowych dokonywana jest w terminie określonym w ust. 1.

3. Pracodawca na wniosek pracownika obowiązany jest do udostępnienia mu do wglądu dokumentacji płacowej oraz przekazywania co miesiąc informacji na piśmie  o składnikach wypłaconego wynagrodzenia oraz dokonywanych potrąceniach.

4. Wypłata wynagrodzenia następuje przelewem na konto bankowe pracownika, po uzyskaniu jego zgody w formie pieniężnej w kasie Banku Spółdzielczego.

 

 

WYŁĄCZENIE PODMIOTOWE

§ 15

 

Regulaminu nie stosuje się do pracowników zatrudnionych na podstawie mianowania, powołania oraz wyboru.

 

POSTANOWIENIA  KOŃCOWE

 

§ 16

 

Regulamin wchodzi w życie z  upływem 14 dni od daty ogłoszenia,

a obowiązuje od chwili wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów wydanego na podstawie art. 37 ustawy o pracownikach samorządowych.

 

 

§ 17

 

Każdy nowo zatrudniony pracownik przed przystąpieniem do pracy zostaje zapoznany    z niniejszym regulaminem.

 

§ 18

 

W sprawach nieuregulowanych w regulaminie stosuje się przepisy ustawy

o pracownikach samorządowych, przepisy rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, przepisy Kodeksu Pracy oraz inne przepisy prawa pracy.

 

 

 

§ 19

 

Wszelkie zmiany Regulaminu następują w formie pisemnej w trybie obowiązującym dla jego ustalenia.

 



Załączniki:

Data publikacji 2009-06-29 15:18:35Załącznik do regulaminu wynagradzania




redaguje: [Anna Płaszczyńska ]

przejdź do :